Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
412-414 E 28th StPaterson, NJ 07514
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2021
Property Information
Block3310
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,980
Acreage0.08
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$39,000
17%
Improvement Value:$188,000
83%
Total Assessment$227,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,566 | +3.9% |
| 2024 | $11,130 | +9.5% |
| 2023 | $10,161 | +7.2% |
| 2022 | $9,477 | +3.3% |
Property History
No events match the selected filters.