Skip to content

491-493 E 26th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 3, 2012

Property Information

Block3408
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,399
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,800
17%
Improvement Value:$272,200
83%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,610+3.9%
2024$15,984+9.5%
2023$14,592+7.2%
2022$13,611+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft3,399DeedBook 2216, Page 1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook D2020, Page 183

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook D1352, Page 62