Skip to content

542-544 E 27th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block3411
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,450
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,700
25%
Improvement Value:$134,600
75%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,135+3.9%
2024$8,791+9.5%
2023$8,025+7.2%
2022$7,486+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$469,000

To:

Sq Ft2,450DeedBook 4215, Page 1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook O155, Page 70