Skip to content

546 E 27th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block3411
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,900
28%
Improvement Value:$107,900
72%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,632+3.9%
2024$7,345+9.5%
2023$6,705+7.2%
2022$6,254+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$196,000

To:

Sq Ft1,936DeedBook 3762, Page 52Recorded2/26/2020

Property Sale

Sale
$79,000

To:

DeedBook V160, Page 69

Property Sale

Sale
$52,650

To: