Skip to content

604 Madison AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 8, 2002

Property Information

Block3421
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,732
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
12%
Improvement Value:$203,700
88%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,519+4.0%
2024$11,076+9.8%
2023$10,090+7.4%
2022$9,394+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft2,732DeedBook 654, Page 31