Skip to content

581 E 18th StPaterson, NJ 07514

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block3421
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage2,247
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,400
44%
Improvement Value:$68,300
56%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,252+3.9%
2024$6,016+9.5%
2023$5,492+7.2%
2022$5,123-35.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,247DeedBook 4516, Page 159

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3655, Page 188Recorded9/16/2019

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook V128, Page 587