Skip to content

192 Jefferson StPaterson, NJ 07522

Last Sale Date
Sep 5, 2016

Property Information

Block503
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 CB
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage2,300
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
28%
Improvement Value:$162,000
72%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,530+3.9%
2024$11,095+9.5%
2023$10,129+7.2%
2022$9,448+8.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$220,000

From:

To:

DeedBook 2422, Page 293Recorded1/22/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook D286, Page 223