Skip to content

91-93 Godwin AvePaterson, NJ 07501

Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 20, 2020

Property Information

Block3604
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage11,899
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,700
10%
Improvement Value:$847,000
90%
Total Assessment$940,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,929+3.9%
2024$46,123+9.5%
2023$42,106+7.2%
2022$39,274+8.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

DeedBook 2587, Page 66Recorded2/10/2015

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

DeedBook 2563, Page 49Recorded12/15/2014

Property Sale

Sale
$1,359,992

From:

To:

DeedBook 2465, Page 32Recorded5/7/2014

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook D1362, Page 289