Skip to content

623-625 E 26th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Feb 6, 2002

Property Information

Block3807
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5 F2G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,696
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
15%
Improvement Value:$350,900
85%
Total Assessment$412,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,037+3.9%
2024$20,244+9.5%
2023$18,481+7.2%
2022$17,239-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft3,696DeedBook 385, Page 121