Skip to content

736 E 23rd StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 20, 2019

Property Information

Block3819
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
20%
Improvement Value:$204,100
80%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,921+3.9%
2024$12,434+9.5%
2023$11,351+7.2%
2022$10,588+11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,984DeedBook 3663, Page 87

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook D1793, Page 248

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook D1449, Page 90

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook D1317, Page 115