Skip to content

309-311 Park AvePaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2025

Property Information

Block3819
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage11,770
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
6%
Improvement Value:$965,500
94%
Total Assessment$1,027,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,351+36.5%
2024$38,366+9.5%
2023$35,025+7.2%
2022$32,669+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,900,000

To:

DeedBook 4457, Page 201Recorded1/3/2023