Skip to content

725 E 23rd StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$115,500
Last Sale Date
Jan 18, 2013

Property Information

Block3820
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,987
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
17%
Improvement Value:$252,900
83%
Total Assessment$304,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,499+3.9%
2024$14,915+9.5%
2023$13,616+7.2%
2022$12,700+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$115,500

To:

Sq Ft2,987DeedBook 2277, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook D1296, Page 150