Skip to content

320-322 15th AvePaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Oct 6, 1975

Property Information

Block3820
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5 F2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,926
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,600
17%
Improvement Value:$234,200
83%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,460+3.9%
2024$13,915+9.5%
2023$12,703+7.2%
2022$11,849+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000

To:

Sq Ft2,926DeedBook 97, Page 427