Skip to content

190 17th AvePaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 8, 2015

Property Information

Block3913
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5 F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,328
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
15%
Improvement Value:$277,200
85%
Total Assessment$326,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,645+3.9%
2024$16,018+9.5%
2023$14,623+7.2%
2022$13,640+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 2691, Page 98Recorded9/17/2015

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook D2191, Page 195