Skip to content

182 17th AvePaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$23,000
Last Sale Date
Sep 27, 2000

Property Information

Block3913
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,115
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,300
21%
Improvement Value:$184,500
79%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,861+3.9%
2024$11,414+9.5%
2023$10,420+7.2%
2022$9,719+3.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$23,000

To:

Sq Ft3,115DeedBook 169, Page 162