Skip to content

768 E 26th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Date
Apr 25, 2014

Property Information

Block3913
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,982
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,400
16%
Improvement Value:$221,100
84%
Total Assessment$263,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,425+3.9%
2024$12,919+9.5%
2023$11,794+7.2%
2022$11,001+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000

To:

Sq Ft2,982DeedBook 2464, Page 250

Property Sale

SaleMulti
$368,000
DeedBook D1484, Page 236