Skip to content

191 Pearl StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2023

Property Information

Block4208
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,102
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
12%
Improvement Value:$160,300
88%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,283+3.9%
2024$8,933+9.5%
2023$8,155+7.2%
2022$7,607+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 2743, Page 55Recorded12/18/2015