Skip to content

173 Pearl StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block4208
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,107
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
13%
Improvement Value:$146,800
87%
Total Assessment$168,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,595+3.9%
2024$8,271+9.5%
2023$7,551+7.2%
2022$7,043-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,107DeedBook 4844, Page 15

Property Sale

Sale
$330,000

To:

DeedBook 4782, Page 1Recorded10/8/2024

Property Sale

Sale
$10,000

To:

DeedBook U110, Page 225