Skip to content

228 16th AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 19, 2018

Property Information

Block4213
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,742
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
8%
Improvement Value:$258,200
92%
Total Assessment$280,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,276+3.9%
2024$13,738+9.5%
2023$12,542+7.2%
2022$11,698+3.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3295, Page 145

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3453, Page 7Recorded11/19/2018

Property Sale

SaleMulti
$163,200

From:

To:

DeedBook D2912, Page 87Recorded10/6/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook D927, Page 203