Skip to content

209 Park AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block4213
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,930
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,300
6%
Improvement Value:$233,900
94%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,697+3.9%
2024$12,218+9.5%
2023$11,154+7.2%
2022$10,404+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,930DeedBook 4813, Page 293

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,930DeedBook 4272, Page 290Recorded3/24/2022

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

DeedBook 3422, Page 249Recorded10/9/2018

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook B116, Page 379