Skip to content

25-27 Pearl StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 1, 2023

Property Information

Block4313
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,360
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,400
18%
Improvement Value:$125,500
82%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,841+3.9%
2024$7,546+9.5%
2023$6,889+7.2%
2022$6,425+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 4523, Page 86

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook U166, Page 104