Skip to content

98-100 Park AvePaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block4320
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,200
43%
Improvement Value:$26,850
57%
Total Assessment$47,050

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,983+3.9%
2024$11,532+9.5%
2023$10,528+7.2%
2022$9,820+8.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 3482, Page 272Recorded1/3/2019