Skip to content

67 Park AvePaterson, NJ 07501

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$9,000,000
Last Sale Date
Jan 12, 2023

Property Information

Block4318
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionNEW 36 APTS/2RE
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,600
88%
Improvement Value:$5,500
12%
Total Assessment$46,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,349+3.9%
2024$2,260+9.5%
2023$2,063+7.2%
2022$1,925+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

SaleMulti
$9,000,000
DeedBook 4467, Page 264Recorded1/23/2023

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$7,925,000

To:

DeedBook 3823, Page 134

Property Sale

Sale
$6,700,000
DeedBook D3360, Page 148

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook D2660, Page 1

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 2621, Page 226Recorded5/1/2015

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2573, Page 118Recorded1/7/2015

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook D2466, Page 143Recorded5/9/2014

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 2333, Page 122Recorded7/2/2013

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook D817, Page 211