Skip to content

92 Park AvePaterson, NJ 07501

Apartment

Last Sale Price
$156,100
Last Sale Date
Feb 3, 2003

Property Information

Block4320
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3.7 B
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage4,001
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,300
25%
Improvement Value:$224,700
75%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,285-7.1%
2024$16,454+9.5%
2023$15,021+7.2%
2022$14,011+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$156,100

To:

Sq Ft4,001DeedBook 570, Page 21