Skip to content

268 Carroll StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Jun 28, 2012

Property Information

Block4320
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,200
89%
Improvement Value:$13,000
11%
Total Assessment$113,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,768+3.9%
2024$5,550+9.5%
2023$5,067+7.2%
2022$4,726+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$990,000

To:

DeedBook 2210, Page 27