Skip to content

270 Carroll StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block4320
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,136
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,200
6%
Improvement Value:$225,500
94%
Total Assessment$240,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,264+3.9%
2024$11,802+9.5%
2023$10,774+7.2%
2022$10,049+6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$209,600
DeedBook D3383, Page 249

Property Sale

Sale
$209,600

From:

To:

DeedBook 3383, Page 249Recorded8/21/2018