Skip to content

191-195 Market StPaterson, NJ 07505

Built 1902
Commercial

Last Sale Price
$4,350,000
Last Sale Date
May 16, 2011

Property Information

Block4405
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description8 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage70,150
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$850,500
18%
Improvement Value:$3,940,200
82%
Total Assessment$4,790,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$244,086+3.9%
2024$234,888+9.5%
2023$214,432+7.2%
2022$200,012-26.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$4,350,000

To:

Sq Ft70,150DeedBook 2060, Page 145

Property Sale

SaleMulti
$4,350,000
DeedBook D1311, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1902