Skip to content

105 Washington StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$3,500,000
Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block4407
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B 154APTS/4RE
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage11,322
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,700
79%
Improvement Value:$50,000
21%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,009-77.3%
2024$52,864+9.5%
2023$48,260+7.2%
2022$45,015+8.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$3,500,000

To:

Sq Ft11,322DeedBook 3644, Page 203