Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
121 Ellison StPaterson, NJ 07505
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 14, 2007
Property Information
Block4410
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3SB
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage5,175
Acreage0.04
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$85,500
28%
Improvement Value:$214,600
72%
Total Assessment$300,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $15,290 | +3.9% |
| 2024 | $14,714 | +9.5% |
| 2023 | $13,432 | +7.2% |
| 2022 | $12,529 | -44.0% |
Property History
No events match the selected filters.