Skip to content

119 Ellison StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block4410
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage5,400
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,700
17%
Improvement Value:$414,900
83%
Total Assessment$502,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,155+3.9%
2024$27,094-19.6%
2023$33,686+7.2%
2022$31,421+8.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft5,400DeedBook 4129, Page 192

Property Sale

SaleMulti
$243,000
DeedBook D2136, Page 64