Skip to content

82 Ellison StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 5, 2001

Property Information

Block4501
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage3,007
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,800
12%
Improvement Value:$240,200
88%
Total Assessment$273,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,909+3.9%
2024$13,385+9.5%
2023$12,219+7.2%
2022$11,398+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000

To:

Sq Ft3,007DeedBook 346, Page 136