Skip to content

202-204 Main StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 20, 1986

Property Information

Block4501
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage12,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,500
20%
Improvement Value:$482,100
80%
Total Assessment$601,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,652+3.9%
2024$29,496+9.5%
2023$26,928+7.2%
2022$25,117+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$330,000

To:

Sq Ft12,120DeedBook 118, Page 138