Skip to content

106-112 Main StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Apr 4, 2001

Property Information

Block4507
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage4,868
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,400
33%
Improvement Value:$293,000
67%
Total Assessment$437,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,286-34.4%
2024$33,978+9.5%
2023$31,019+7.2%
2022$28,933+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,050,000

To:

Sq Ft4,868DeedBook 240, Page 54