Skip to content

506-510 15th AvePaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$973,447
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block8605
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 BF
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage4,884
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,300
18%
Improvement Value:$282,200
82%
Total Assessment$342,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,450+3.9%
2024$16,793+9.5%
2023$15,330+7.2%
2022$14,299+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$973,447

To:

Sq Ft4,884DeedBook 4164, Page 156

Property Sale

Sale
$973,447
DeedBook 4164, Page 156Recorded10/27/2021

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook D3138, Page 256

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 3138, Page 256Recorded9/11/2017