Skip to content

64 Main StPaterson, NJ 07505

Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block4507
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage7,172
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,300
32%
Improvement Value:$222,000
68%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,523+3.9%
2024$15,900+9.5%
2023$14,516+7.2%
2022$13,540+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4108, Page 214Recorded8/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$100,000

To:

DeedBook D2270, Page 143

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook O103, Page 414