Skip to content

51 Market StPaterson, NJ 07505

Last Sale Date
Oct 29, 2009

Property Information

Block4608
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F O2B
Dwellings---
ZoningGFHD
Sq Footage4,560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,200
14%
Improvement Value:$299,100
86%
Total Assessment$348,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,746-3.0%
2024$18,303+9.5%
2023$16,709+7.2%
2022$15,585+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook D783, Page 68