Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
129 Grand StPaterson, NJ 07501
Last Sale Date
Jan 30, 2023
Property Information
Block4804
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2 F O2F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,415
Acreage0.03
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$60,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$60,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $10,292 | +3.9% |
| 2024 | $9,904 | +9.5% |
| 2023 | $9,042 | -8.9% |
| 2022 | $9,928 | +1.6% |
Property History
No events match the selected filters.