Skip to content

17-19 Hoxey StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Oct 31, 1983

Property Information

Block4804
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 S
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage3,700
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,500
20%
Improvement Value:$257,800
80%
Total Assessment$322,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,421+3.9%
2024$15,802+9.5%
2023$14,426+7.2%
2022$13,456+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft3,700DeedBook 111, Page 578