Skip to content

149 N 5th StPaterson, NJ 07522

Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block503
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,341
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
20%
Improvement Value:$145,700
80%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,309+3.9%
2024$8,958+9.5%
2023$8,178+7.2%
2022$7,628+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook D1737, Page 277

Property Sale

Sale
$360,500
DeedBook D1108, Page 73