Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
803 Main StPaterson, NJ 07503
Last Sale Date
Jul 7, 1998
Property Information
Block5702
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$40,600
78%
Improvement Value:$11,200
22%
Total Assessment$51,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,639 | +3.9% |
| 2024 | $2,540 | +9.5% |
| 2023 | $2,319 | +7.2% |
| 2022 | $2,163 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.