Skip to content

20 Belmont AvePaterson, NJ 07522

Last Sale Date
Jan 13, 2016

Property Information

Block603
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,717
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
13%
Improvement Value:$159,400
87%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$7,243-9.3%
2018$7,984+5.6%
2017$7,559-38.0%
2016$12,186+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook D2184, Page 202