Skip to content

15- Pt 17 Oxford StPaterson, NJ 07522

Built 1898

Last Sale Date
Aug 18, 2004

Property Information

Block603
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,358
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,600
13%
Improvement Value:$245,200
87%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,358+3.9%
2024$13,817+9.5%
2023$12,613+7.2%
2022$11,765+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898