Skip to content

93 Coral StPaterson, NJ 07522

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block609
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.7F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,171
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
31%
Improvement Value:$69,800
69%
Total Assessment$101,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,182+3.9%
2024$4,986+9.5%
2023$4,552+7.2%
2022$4,246+3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,000

To:

DeedBook A120, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1950