Skip to content

81 Coral StPaterson, NJ 07522

Built 1960

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Dec 18, 2013

Property Information

Block609
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,500
23%
Improvement Value:$86,900
77%
Total Assessment$112,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,727+3.9%
2024$5,511+9.5%
2023$5,031+7.2%
2022$4,693+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 2418, Page 149

Property Sale

Sale
$50,300
DeedBook D1883, Page 42

Property Sale

Sale
$78,500
DeedBook D884, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1960