Skip to content

108 Marion StPaterson, NJ 07522

Built 1950

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Dec 17, 2004

Property Information

Block609
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,067
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
16%
Improvement Value:$170,300
84%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,302+3.9%
2024$9,914+9.5%
2023$9,050+7.2%
2022$8,442+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

To:

Sq Ft2,067DeedBook 907, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1950