Skip to content

467 Graham AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block6405
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
10%
Improvement Value:$164,200
90%
Total Assessment$181,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,258+3.9%
2024$8,909+9.5%
2023$8,133+7.2%
2022$7,586+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 4394, Page 181

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook D791, Page 207