Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
984 Madison AvePaterson, NJ 07501
Last Sale Date
Nov 6, 1986
Property Information
Block6412
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 CG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$21,900
72%
Improvement Value:$8,500
28%
Total Assessment$30,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,549 | +3.9% |
| 2024 | $1,491 | +9.5% |
| 2023 | $1,361 | +7.2% |
| 2022 | $1,269 | +2.7% |
Property History
No events match the selected filters.