Skip to content

64-92 George St(Block 6703 Lot 17)Paterson, NJ 07503

Industrial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 7, 1982

Property Information

Block6703
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 C O 4C
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage42,912
Acreage1.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$918,600
51%
Improvement Value:$888,600
49%
Total Assessment$1,807,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$92,077+3.9%
2024$88,607+9.5%
2023$80,890+7.2%
2022$75,451+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft42,912DeedBook 109, Page 98