Skip to content

307-309 W BroadwayPaterson, NJ 07522

Apartment

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block702
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage7,289
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,100
14%
Improvement Value:$334,000
86%
Total Assessment$388,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,774+3.9%
2024$19,029+9.5%
2023$17,371+7.2%
2022$16,203+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000

To:

Sq Ft7,289DeedBook 4392, Page 50

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 4355, Page 43Recorded7/21/2022

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2418, Page 47Recorded1/9/2014