Skip to content

313-317 W BroadwayPaterson, NJ 07522

Built 1940

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 30, 1997

Property Information

Block702
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,461
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,700
33%
Improvement Value:$115,500
67%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,723+3.9%
2024$8,394+9.5%
2023$7,663+7.2%
2022$7,148+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,461DeedBook 149, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1940